Početna strana > Hronika > Postepena normalizacija grejanja u Srbiji
Hronika

Postepena normalizacija grejanja u Srbiji

PDF Štampa El. pošta
petak, 09. januar 2009.

Novi Sad, Zrenjanin, Vršac, Inđija -- Energetska kriza u Srbiji za sada je sanirana, pošto od sinoć u našu zemlju ponovo stiže gas iz Mađarske i Nemačke. Grejanje u gradovima uglavnom normalizovano.

Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je da je i sa Nemačkom dogovorena isporuka gasa, što će višestruko poboljšati energetske kapacitete Srbije. "Već tokom sutrašnjeg dana snabdevanje gasom biće stabilno velikim delom i za domaćinstva, a ne samo za gradove", rekao je Tadić. On je naveo i da se paralelno vode razgovori i sa ruskom vladom i da postoji mogućnost da u roku od 24 časa krenu određene količine magistralnim gasovodom. "Vlada je učinila veliku stvar ovih dana i pokazala da je spremna da odgovori na veliku krizu na najbolji način i velikom brzinom, ali ćemo iz ove situacije izvući određene poruke i utvrditi odgovornost zbog čega Srbija nema obezbeđena snabdevanja gasom u ovako teškim momentima", rekao je Tadić za RTS.

Prethodno, Mađarska je počela isporuku dela potrebnog gasa Srbiji, po dogovoru predsednika Srbije Borisa Tadića sa mađarskim premijerom Ferencom Đurčanjem. Generalni direktor Srbijagasa Dušan Bajatović izjavio je da je u Srbiju počeo da ulazi gas iz Mađarske i da na sat pristiže po 250.000 kubnih metara. "Do sutra ujutru u 8 Srbija bi trebalo da dobije ukupno dva miliona kubnih metara gasa, koliko je dogovoreno sa Mađarskom", kazao je Bajatović. Mađarska naftna kompanija Mol saopštila je da je danas oko 16 časova počela da Srbiji isporučuje pomoć od dva miliona kubnih metara gasa. Kako se navodi u saopštenju, Mol je gas za kratkotrajnu pomoć Srbiji obezbedio iz sopstvene proizvodnje zahvaljujući manjoj potrošnji u Mađarskoj. Izvršni potpredsednik Mola zadužen za pitanja gasa i energije Lajoš Alač kazao je da Mol već duže vreme ukazuje na potrebu da zemlje u regionu razviju zajedničku strategiju, zajedničku mrežu gasovoda, kao i kapacitete za skladištenje gasa. "Na taj način, međusobna podrška, kao i pojačane mogućnosti zaštite, ne bi bile samo ‘ad hok’ aktivnost, već i institucionalno rešenje", rekao je Lajoš Alač.

Ranije danas, u kabinetu predsednika Srbije rečeno je da su se predsednik Boris Tadić i mađarski premijer Đurčanj dogovorili da Mađarska isporuči Srbiji određenu količinu gasa iz sopstvenih rezervi. Srbiji je u zimskom periodu dnevno potrebno oko 10 miliona kubnih metara gasa. Nakon obustave isporuke gasa Srbiji, građani u nekoliko većih gradova, zbog nemogućnosti da toplane pređu na mazut, ostali su bez grejanja. Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je da se s premijerom Mađarske Ferencom Đurčanjom dogovorio da ta zemlja Srbiji u narednim danima isporučuje dnevno od milion do dva miliona kubnih metara gasa. Predsednik Srbije je rekao da te količine gasa ne obezbeđuje ukupne potrebe za Srbiju, kojoj je potrebno još oko tri milona kubnih metara gasa dnevno, kako bi bile obezbeđene hitne potrebe. On je rekao da Srbija kreće u još jednu spoljnopolitičku ofanzivu, kako bi obezbedila dovoljne količine gasa, i naveo je da će to biti pokušano preko gasovoda u Belorusiji.

"Nama je potrebno da pokušamo da nađemo dva do tri miliona metara kubnih gasa i krenuli smo u novu spoljnopolitičku ofanzivu u traganju za novim količinama gasa", rekao je novinarima Tadić, pošto je dobrovoljno dao krv u Zavodu za transfuziju krvi. On je naveo da ćemo "to pokušati da obezbedimo preko gasovoda iz Belorusije, ali na putu do nas ima mnogo korisnika i gladnih usta i veliko je pitanje da li ćemo to i uspeti". Tadić je naveo i da će do normalizovanja u snabdevanju gasom doći tek kada Rusija i Ukrajina reše spor. "Očekujem da bi se ova kriza mogla rešiti unutar jedne nedelje između Ukrajine i Rusije", rekao je predsednik Srbije. Tadić kaže i da će ova kriza biti iskorišćena za analizu rada u energetskom sektoru u prethodnom periodu i postavljanju pitanja šta se više moglo uraditi. On očekuje da bi se kriza mogla rešiti za nedelju dana i da je zato svaki kubni metar gasa važan.

Boris Tadić: Obezbeđen gas i iz Austrije    

Beograd, Budimpešta -- Nakon što je obezbeđen gas iz Nemačke i Mađarske i sa Vladom Austrije dogovorena je isporuka tog energenta za Srbiju, kaže predsednik države Boris Tadić.

Iz Austrije će biti obezbeđeno između dva i tri miliona kubnih metara gasa. "Ukoliko bude potrebno mi ćemo preuzeti gas iz Austrije i to će obezbediti normalno snabdevanje Srbije", kazao je on na početku sastanka najviših srpskih državnika sa predstavnicima privrede, banaka i sidikata o borbi potiv ekonomske krize. Predsednik Srbije je očekuje da će tokom dana ključni problem oko snabdevanja gasom između Ukrajine i Rusije početi da se razrešava navodeći da "neki dobri indikatori već postoje".

Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je sinoć za B92 da je pomoć koju su Mađarska i Nemačka uputile Srbiji pokazuje evropsku solidarnost. Tadić očekuje da će danas snabdevanje gasom biti stabilno, ali i da se iz ove krize moraju izvući pouke. U izjavi za B92, predsednik Srbije je kazao da će stanovi svih građana Srbije biti topli, a da je jedini problem da li će se obezbediti gas za domaćinstva koja se individualno greju na gas. On je objasnio da su dovoljna dnevno dva miliona kubika gasa iz Mađarske i tri miliona kubika gasa iz Nemačka da bi svi stanovi bili topli i da industrija funkcioniše. "Potrebno je nekih 6-7 dana da se okončaju svi pregovori. Da bismo premostili tih 6-7 dana, nama je potrebna određena količina gasa – između šest i deset miliona kubnih metara gasa", kaže Tadić. "Sa oko šest miliona kubnih metara gasa svi stanovi na daljinsko grejanje jesu zagrejani, jedan deo naše industrije radi koji je orijentisan na gas, jedan deo ne može da radi u punom kapacitetu, ali potrebna je štednja i mi smo rešili urgentni problem“, smatra predsednik Srbije.

Ipak, Srbija ne bi upala u gasnu krizu da je punjeno skladište gasa u Banatskom Dvoru. Količine koje su letos unete u skladište ne mogu da pokriju potrebe Srbije i dnevno iz Dvora može da se povuče oko 400.000 kubika gasa, što je nedovoljno. Tadić kaže da je za ovaj propust odgovorna prošla vlada. “Najveću količinu novca i mogućnosti da to uradimo imali smo nakon prodaje naših telekomunikacionih sistema, pre svega Mobtela, i mislim da je to moglo tada da se uradi bez ikakvih problema, ali je to stalno odlagano zbogjedne vrste političke neodgovornosti i slabog energetskog planiranja",naveo je Tadić. "Ali nema nikakve dileme da mi preko leta sledeće godine - kada se jedino i pune podzemna skladišta svuda u svetu jer je tada gas najjeftiniji – moramo da završimo ovu stvar da više nikada nijednu zimu ne dočekamo bez punog skladišta Banatski Dvori“, kaže on. Spor između Rusije i Ukrajine mogao bi uskoro da se reši. Tadić kaže da postoji načelni dogovor među zemljama EU da će dati novac za ruski gas koji duguje Ukrajina. Ipak, on ističe da se ovaj problem samo strateški može rešiti, a to je izgradnja gasovoda Južni tok. “Ali da to pitanje mora u godinama koej dolaze da bude rešeno jednom za svagda, u godinama koje dolaze, u narednih nekoliko decenija. U tome je suština naših pregovora sa ruskim partnerom da se Srbija nađe na trasi tog gasovoda Južnog toka, Nemačka će biti na trasi tog Severnog toka i to će biti dve velike žile, sistemi za snabdevanje gasom, čitave EU uključujući i zapadni Balkan“, smatra predsednik Srbije.

Predsednik Srbije Boris Tadić razgovarao je i sa premijerom Hrvatske Ivom Sanaderom o situaciji sa gasom u Hrvatskoj, gde se, kako je naveo, takođe vrše uštede. Tadić i Sanader su se dogovorili da predstavnici dveju država tokom trajanja energetske krize budu u stalnom kontaktu. Premijer Mađarske Ferenc Đurčanj izjavio je da su blaži vremenski uslovi i manja potrošnja u domaćinstvima u Mađarskoj omogućili toj državi da izveze deo rezervi gasa kojima raspolaže, kao i da će na osnovu dnevne potrošnje odlučivati koliko gasa može da isporuči Srbiji. Đurčanj je istakao da ta država neće imati problema da zadovolji spostvene potrebe za gasom u naredne dve sedmice. "Omogućili smo da Srbiji uputimo pomoć od jednog do dva miliona kubnih metara gasa Srbiji. Ova količina će pomoći da se u dane Božića niko ne smrzava u Vojvodini, u Srbiji", rekao je mađarski premijer.

(B92)